Schorzenia Nerek i Dróg Moczowych a Uprawianie Sportu

Kamica moczanowa i inne schorzenia dróg moczowych i nerki w znacznym stopniu ograniczają aktywność sportowo-rekreacyjną.

Piasek nerkowy i kamienie odlewowe mogą cechować tylko tępe, ćmiące dolegliwości bólowe okolicy lędźwiowej sugerujące np.objawy dyskopatii po ćwiczeniach siłowych.

Powyższe dolegliwości nasilające się po skokach i wstrząsach całego ciała.

Może je również wywołać masaż wibracyjny mięśni okolicy lędźwiowej np. aquavibronem, stosowany w ramach odnowy biologicznej.

Pewne uwarunkowania genetyczne i środowiskowe usposabiają do występowania objawów kamicy moczanowej u u sportowców np. skaza moczanowa.

Nadmierna utrata płynów ustrojowych, brak właściwego nawodnienia, błędy żywieniowe, podroby, owoce morza, mocna kawa, alkohol – usposabiają do tworzenia się złogów ,które mogą wywołać kolkę nerkową . Ataki bólowe kolki nerkowej są niebezpieczne w sportach np. lotniczych, różnego rodzaju nurkowanie sportowo-rekreacyjne, gdzie ból może prowadzić do zapaści krążeniowej (odruchowe reakcje wegetatywne).

Potwierdzenie kamicy nerkowej wyklucza możliwości uprawiania sportów lotniczych jak loty na orientację, szybownictwo, latanie akrobatyczne, spadochroniarstwo. Dopuszczanie jest latanie w załogach wieloosobowych. Wielogodzinne przebywanie w kokpicie samolotu w pozycji siedzącej z ograniczeniem ruchu, oraz przyjmowaniem płynów sprzyja procesom kamicznym w układzie moczowym. Zimno, zmiana ciśnienia atmosferycznego mogą prowokować napady kolki nerkowej.

Podobnie sporty wodno-żeglarskie, wioślarstwo, kajakarstwo niosą zagrożenia, schładzanie organizmu może stymulować atak koki nerkowej.

Sporty zimowe – narciarstwo zjazdowe jak i biegowe, łyżwiarstwo które mogą prowokować do niekontrolowanych wstrząsów mogą być przyczyną przemieszczania się złogów w drogach moczowych.

Kolarstwo, jazda na rowerze, biegi średnio i długodystansowe, te sporty są zalecane pod warunkiem pilnowania prawidłowego nawodnienia organizmu.Bardzo korzystną formą aktywności fizycznej jest pływanie w wodach basenowych. Mobilizuje cały organizm, zwiększa ze wzrostem diurezy, sprzyjając wypłukiwaniu zalążków kamiczych z układu moczowego. Wśród chorób nerek występują nowotwory np. rak nerki

W profilaktyce raka nerki i innych nowotworów ważne jest unikanie nadwagi oraz zaprzestanie palenia tytoniu czynnego i biernego, zaś elementem wspomagającym jest utrzymanie na odpowiednim poziomie aktywności fizycznej.

W przypadku po przebyciu leczenia raka nerki obowiązuje zakaz uprawiania ćwiczeń, które wyraźnie zwiększają tłocznię brzuszną, należą do nich ćwiczenia mięśni brzucha przy unieruchomionych kończynach dolnych i tułowia. Zabronione jest wyciskanie ciężarów w pozycji stojącej i dźwiganie ich powyżej 5 kg. Ryzyko powstania przepukliny brzusznej wymaga takiego postępowania do roku od daty zabiegów operacyjnych. Nie ma przeciwwskazań do uprawiania ćwiczeń ogólnorozwojowych. Są one zalecane systematycznie, o stałej częstotliwości czasowej i nie prowadzące do maksymalnego wysiłku.

Lek.med. Jolanta Siwek
Specjalista medycyny sportowej, dziecięcej i rodzinnej
Poradnia Medycyny Sportowej
ZOZ SALUS Ostrzeszów